Štyri jednoduché kroky, ktoré by podľa môjho názoru mohli našu spoločnosť posunúť dopredu. V nasledujúcich článkoch sa im budem venovať jednotlivo.
Odstrániť politikov
Politici sú ľudský odpad. Neslúžia svojim voličom, ale len sebe. Sú skorumpovaní, poháňa ich iba túžba po moci a bohatstve. Politici by sa mali ľudí báť. Mali by pri každom svojom rozhodnutí cítiť zodpovednosť. Tak to ale nie je. Sú to všemocní páni hazardujúci s ľudskými osudmi. Tvária sa, ako by každý z nich bol odborníkom na ekonomiku, energetiku, kultúru či životné prostredie. Nie je ale možné, aby jeden človek dokázal tvoriť rozumné rozhodnutia v toľkých oblastiach spoločenského života a už vôbec nie politici, ktorí sú často len obyčajní diletanti, no vedia celkom pekne hovoriť, hoci keď sa započúvate do nejedného ich prejavu, zistíte, že nemá hlavu ani pätu. Odstráňme ich a na ich miesto dajme vzdelaných, skúsených a čestných odborníkov. Odstráňme politikov, ktorí sú vo svojich funkciách len na základe dobrej reklamnej kampane a straníckej príslušnosti. Nahraďme ich profesionálmi, ktorí sa budú zodpovedať svojim voličom za každé rozhodnutie a budú kedykoľvek odvolateľní.
Zmeniť smer politiky
Dnes smeruje politika zhora nadol. Politické špičky z teplých vládnych a parlamentných miest rozhodujú o životoch ľudí aj na tých najnižších úrovniach. Politike však musíme dať opačný smer. Základom vládnutia majú byť ľudia v pravom zmysle slova. Tí ľudia, ktorí pracujú, živia rodiny a žijú slušné a poctivé životy. Títo majú rozhodovať. Základom bude rozdelenie spoločnosti na čo najmenšie samosprávy na základe nie politických strán, ale regiónov. Ľudia v obecnej či mestskej samospráve si budú voliť zástupcov do každej väčšej samosprávy. Obecná samospráva, čiže všetci dospelí ľudia žijúci v obci, zvolia svojho zástupcu do oblastného, alebo krajského zastupiteľstva a tiež do celoštátneho zastupiteľstva. Tí sa budú musieť zodpovedať a obhajovať každé svoje rozhodnutie, pokiaľ si to ich voliči budú vyžadovať. Títo zástupcovia nebudú mať žiadnu imunitu, budú kedykoľvek odvolateľní, pokiaľ o tom rozhodne väčšina ich obecných voličov.
Poľudštenie práce
V kapitalistickej spoločnosti došlo k istému fenoménu, ktorý sa nazýva odcudzenie práce. Znamená to, že človek k práci, ktorú vykonáva, nemá žiadny vzťah, neteší ho, nenapĺňa ho, berie ju len ako nevyhnutnosť potrebnú k svojmu prežitiu. Prečo by aj mala, veď čo z nej má? Je len úboho plateným strojom a výsledky jeho tvrdej práce uvidia len majitelia firmy, pre ktorú pracuje. To sa netýka len robotníkov, ale doslova všetkých, ktorí nie sú vlastníkmi. Práca, ktorú vykonáva, je navyše veľmi monotónna, mechanická, málokto má to šťastie, že ho práca napĺňa a dobre živí. Práca by však mala byť najvyššou hodnotou ľudského života a snaženia. Ale väčšina z nás svoju prácu nenávidí alebo v lepšom prípade ignoruje. Je preto potrebné zavádzať zamestnanecké akciové spoločnosti, v ktorých sa každý zamestnanec bude podieľať na rozhodovaní, smerovaní podniku a okrem iného aj o voľbe manažmentu. Vedenie aj radoví zamestnanci budú mať rovnaké práva. Každý z vedenia, pokiaľ nebude schopný obhájiť si svoje rozhodnutie, môže byť rozhodnutím väčšiny odvolaný.
Participácia ľudí na politike
Politici nás strašia a urážajú tvrdeniami, že ľudia si nemôžu vládnuť sami, pretože by toho nikdy neboli schopní. To je však hnusné klamstvo. Bohužiaľ mu uverili samotní ľudia, ktorí kvôli výrokom politikov a médií začali veriť vo svoju vlastnú neschopnosť. Ale neschopní sú práve politici. Ľudia si nielenže môžu vládnuť sami, oni si musia vládnuť sami! Je to ich nepopierateľné právo, tak ako právo na život! Len im treba otvoriť oči a presvedčiť, aby verili svojmu rozumu, svedomiu a srdcu. Pokiaľ dostanú šancu, budú tými najlepšími správcami svojich hmotných a duševných statkov.
Celá debata | RSS tejto debaty